Hipertansiyon

Hipertansiyon

Kanın  damar  duvarına  yaptığı  basınca  tansiyon,  bunun  hedef  organlara (kalp, beyin böbrek gibi) zarar verecek yüksekliğe  ulaşmasına  ise  kan basıncı  yüksekliği  diğer  bir ifade  ile  Hipertansiyon  denilmektedir.  Günümüzde  kan basıncının  140/90 mmHg  ve  üstünde  olması  hipertansiyon  olarak kabul  edilmektedir.  

Yapılan  çalışmalarda  18  yaş  üstü  hipertansiyon  sıklığı yaklaşık %-30  olarak tespit  edilmektedir. Bu da her dört kişiden  birinde tansiyon var demektir. Ülkemizde  ise  yaklaşık  15  milyon  hipertansiyon  hastasının var olduğu tahmin edilmektedir. “Sessiz Katil” olarak  bilinen  hipertansiyon başta  kalp  olmak  üzere beyin,  böbrekler,  göz damarları  ve  periferik (bacak) damarları  olumsuz  etkilemektedir. Dolayısyla hipertansiyon tedavi edilmediğinde kalp krizlerinden  kalp  yetmezliğine, felçten  böbrek  yetmezliğine ve körlüğe  kadar  giden  ciddi  hastalıklara  neden olmaktadır. 

Tedavi  ile  bu  olumsuz durumlardan  kurtulmak mümkündür.  Özellikle  yaşam  stili  değişikliği,  düzenli ve  dengeli  beslenme ile  egzersiz   hipertansiyonun  tedavisinde  olmazsa  olmaz yaklaşımlardır.  Bunlara  eklenecek  hastaya  uygun  seçilecek ilaç  tedavisi  ile  hipertansiyon  kontrol  alınabilir.